Potřebujete s něčím poradit?
+420 606 839 989

Chov koní | Martina Malinová | Western Horses

Chov koní

Každý majitel klisny jednoho dne dojde do momentu "kam s ní"...

Tedy i já jsem jednoho dne ukončila svým sportovním klisnám kariéru a můj vlastní chov koní mi tak vstoupil do života.

Popravdě to vlastně bylo o dost dříve. První klisnu jsem hlídala na porod ve svých 15 letech. Největší porodní "Boom" jsem odstartovala na PB ranči, kde jsme s Pavlem Mališem hřebili každý rok okolo deseti klisen. V reprodukčním centru jsme nabízeli službu monitorovaných porodů, takže jsem za svůj život asistovala u téměř 100 porodů.

Můj vlastní chov není tak rozsáhlý, ale snažím se, aby byl kvalitní. Na třech QH klisnách se špičkovými dobytkářskými původy jsem odchovala 12 hříbat.


SHINE ON BOON
AQH, Sorrel, *2001

Mojí nejlepší sportovní a následně chovnou QH klisnou byla Shine On Boon, která byla importována jako čtyřletá z Kanady. "Ňucha" byla mojí trpělivou učitelkou a následně parťačkou v cuttingových arénách po celé Evropě. O tom, že to byla na svoji dobu top sporťačka, svědčí mnoho našich společných umístění na předních příčkách v cuttingových soutěžích RBC i NCHA. Shine měla na svém kontě výhry v hodnotě $3200. "Ňucha" bohužel předčasně uhynula ve svých 14 letech následkem nešťastného veterinárníého zákroku při vyšetření na březost.

Ze Shine On Boon jsem odchovala 3 hříbata.

Shine On Boon - NCHA RBC Champion 2010 Smartest Harry Nucha March Malinka Nucha

Smart Dualy Nuch - Halter Valley 2020 Smart Dualy Nuch - trénink 2020 Smart Dualy Nuch - SWC 2018


SMART DONNA CUE
AQH, Chestnut, *2004

V průběhu mojí trenérské kariéry jsem si pořídila dvouletou QH klisnu Smart Donna Cue, která byla velmi talentovaná, podařilo se mi ji natrénovat, ale bohužel si před prvními cuttingovýmio závody poškodila pravou přední nohu, a to tak, že nenávratně.Vzhledem k tomu, že jsem věděla, jak kvalitní zvíře to je, nebála jsem se ji zařadit do chovu.

"Dona" nám dosud porodila 6 hříbat (v průběhu minulých let si na této klisně část hříbat odchoval můj kamarád), z toho je 5 plemene QH a jedno plemene APH. Její potomci jsou velmi talentovaní a hlavně dobře trénovatelní!

Smart Donna Cue Smartest Harry Don Smartest Dottie

MM Gunner Don Dolly Magic SW Smooth Amy SW


CATS MISS BOONSMAL
AQH, Bay Roan, *2007

Při jedné z mých tréninkových cest do USA jsem v Severní Dakotě narazila na klisnu jménem Cats Miss Boonsmal. Koupila jsem ji jako odstávče a následně jsem ji ve dvou letech převezla do Texasu do cuttingového tréninku do stáje Craiga Morrise, kde se dva roky připravovala na NCHA Futurity. Pro vážné zranění oka nemohla startovat, a tak jsem si ji stáhla do Čech, kde jsem na ní jezdila již pouze rekreačně a následně jsem ji zařadila do chovu. Před dvěma lety jsem ji prodala mojí velmi dobré kamarádce, která ji připouští špičkovými hřebci, přesně tak, jak si tato klisna zaslouží.

"Myška" nám porodila tři hříbata (jedno si na ní odchoval opět můj kamarád).

  • Miss Pepto Cat (2014) po hřebci Peptos Bar - soutěží v penningových disciplínách.
  • Miss Silver Cat (2016, chovatel Ranch Silver Way) po hřebci Smooth Cool Cat.
  • MM Full Moon Magic (2018) po hřebci Smartest Magician.

Cats Miss Boonsmal Miss Pepto Cat Miss Silvercat MM Full Moon Magic